Neívím, co si o tom myslet, ale chtěla bych se s vámi podělit alespoň o pár myšlenek (a otazníků) :-)

Včera jsem strávila celý den v Brně, na příjemném divadelním semináři týkající se přijímacích zkoušek na vysokou :-) Ráno jsem odjížděla už v 7, a ani jsem snad nezapínala počítač, abych se nezdržovala... Až když jsem se večer přihlásila na Facebook, zaplavily mě desítky profilových fotek s francouzksou vlajkou a úvodní fotky s nápisy "Pray for Paris". Co se děje?

Uprchlická krize šla docela mimo mě. Dokud mi nebylo osmnáct, nezajímala jsem se o nic, co jsem nemohla ovlivnit. Třeba o politiku, ani o tu naší vesnici (myslím třeba volby do obecního zastupitelstva :-)). Snažím se s tímhle zatraceně špatným přístupem bojovat. Každej hlas, když zakřičí, má obrovskou sílu.
...a co se týče tedy uprchlíků, když to celé vypuklo, byla jsem (na dva měsíce) v Chorvatsku, a až když jsem se měla vracet do Česka, začalo se mluvit o uzavřených hranicích, ale rozsáhlost probému jsem neznala. Ani po návratu jsem se o toto téma extra nezajímala - mé domoviny se to nijak speciálně nedotýkalo, a já jsem přece tak maličká, co bych s tím mohla dělat? A jak moc vlastně uprchlíci souvisí s extremistickými muslimy?

Nevím to ani teď', po pátečních událostech v Paříží, ale taky Baghdádu, Beirutu a Japonsku. (I když by se mě to už mohlo hodně týkat, co kdyby byl v Paříži zrovna někdo známý...?)

Jak jsem zmínila výše, spousta mých přátel na Facebooku mění svoje profilové a úvodní fotky, a vyjadřují tak podporu Francii. Několik přátel se staví proti tomuto aktu, tvrdí, že to není žádná podpora a lidé, kteří tak udělali, neudělali nic proto, aby zastavili muslimské extremisty a další útoky. Vážně ne? Hodně mých kamarádů, kteří se vyjádřili nápisem "Pray for Paris", jsou moji bývalí spolužáci ze střední školy, kterou zřizuje církev, věřím, že oni se opravdu modlí. Je to málo?

Na pařížský incident jsem myslela i dnes ráno na mši. Ke konci litrugického roku jsou prý aktuální eschatologická témata, tedy ta, která jsou spjata s koncem života. 

Paříž byla zmíněna pouze jednou, v přímluvách. V kázání se pak mluvilo tedy (také) o konci života a zároveň konci světa... A já jsem si spojila útoky a "apokalypsu" dohromady, myslela jsem zase na názory, podle kterých živelné pohromy a katastrofy způsobené lidmy jsou předzvěstí konce našeho světa. Jak ale můžeme vědět, co nás čeká? To, co my víme, je jen odraz pravdy v hodně špinavém zrcadle. A to se týká víry celkově.

Budu se modlit. Za oběti útoků, jejich rodiny i útočníky, za sebe a za celý svět, abychom porozuměli tomu, co se děje, a abychom reagovali správně.

(Tak jako je trochu klišoidní, že všechno špatné je pro něco dobré, a v tomto případě je hodně kruté to tvrdit, může být tato událost dobrý odrazový můstek právě pro další rozhodnutí a události.)