Vážení milí, co omylem kliknete na tento článek a náhodou začnete číst, chtěla bych se s vámi podělit o pocity, které mám z letoší brigády.
Tak tedy, brigádničila jsem dva týdny na jednom hradě kousek za Brnem. Nastupovala jsem s tím, jaká to bude pohodička, budu provázet nebo sedět na bráně a vybírat peníze za vstup a bude to fajn. Fajn to sice bylo, ale pohodička moc ne. Když jdete několikrát za den třeba první okruh, který je oficiálně na 4O minut, celkem vás to umoří. K tomu je třeba připočítat okruh druhý, který je zhruba na hodinu a čtvrt a je to samé lítání po celém areálu a sklepy a půdy (spousta schodů). Jedinou útechou je to, že to přece neděláme pro peníze, jak mi řekla paní kastelánka, když mi sdělovala, jakou částku bude tvořit moje výplata.
Takže tolik k tomu, co mi brigáda vzala - když bych to měla shrnout, vzala mi tedy ČAS, jak přes den, tak i ten večerní, protože vždy, když jsem přišla domů, padla jsem mrtvá na gauč. Můžeme připočítat i ten, který mi zabralo učení textů, ale to je asi součást balíčku, který musíme pro tuto práci obětovat. 
A co mi bigáda dala? Poznala jsem nové LIDI. Všichni průvodci i jiní zaměstanci byli hrozně milí a tedy hlavně průvodci, se kterými jsem trávila nejvíc času, "jeli na stejnou notu" jako já. 
Dále mi UKÁZALA, že všichni lidi nejsou protivný svině, který brblají, že musí platit za vstup do areálu a pohazují všude odpadky, které další ráno musíme sbírat. Jeden den jsem seděla už čtyři hodiny právě na bráně, kde všichni nadávají, ale i přesto jsem se snažila být milá. Když se jedni manželé vraceli zpět na parkoviště, paní mi nabídla (a následně vnutila) kus koláče, který si koupila u hradního pekaře. Ještě ten samý den jsem měla v jednom městečku přestupovat na autobus, který jezdí přes naši vesnici. Tento autobus však na spoj, který jede kolem hradu, nečekal a ujel. Rozhodla jsem se jít do čtyřkilometrového kopce pěšky, v dost nepohodlných sandálech. V půli cesty mi zastavil jeden chlápek z naší vesnice. Vždy jsem ho pokládala za burana, tak mě mile překvapil. Nakonec to byl milý den :)

Za tuto brigádu jsem nesmírně ráda, byla to skvělá ZKUŠENOST. Příští rok bych chtěla jít rozhodně znovu! :)
Pěkné úterý těm, kteří dočetli až do konce :) Odetta